PORG.cz | PORGazeen | Knihovna PORGu | Diskusní fórum | Galerie obrázků | Vyhledávání | Servis

Nové články
Zpravodajství
Kronika PORGská
Ankety
Rozhovory
Výkřiky do tmy
Knižní koutek
Počítačové hry
Praskající bubínky
Literární patvary
Křeče bránice
Ostatní články
Fotografie
Downloady
Freeware hry
Programy
Wallpapery
Zajímavé odkazy
Adresář e-mailů
Redakce Echa
Obsahy

Adventure/RPG | Arcade | Akční | Logické | Simulátory | Sportovní | Strategie | Závodní
Erix - jako na mobilu, ale lépe

Erix Stejně jako minulý týden vám i dnes přinášíme freewarovou hru od týmu Albisoft, který je relativně štědře sponzorován známým herním portálem (ano, už se nebojím použít tohoto označení, neboť rozsah služeb BonusWebu je skutečně ohromující a vyráží dech) BonusWeb. Tentokrát jde i podle slov autorů o hru menší a jakousi bokovku. Už jen fakt, že jde o čistou předělávku z mobilních telefonů Eriksson, je ale natolik zajímavý, že jsem se rozhodl jí dát přednost před veškerou produkcí tohoto "studia", jestli se o něčem takovém dá na freeware scéně vůbec mluvit.

Princip Erixe je prostý a pochází už z dob prvních osmibitových počítačů. Čtenáři v diskusích BonusWebu správně připomínají některé tituly na Commodore 64, ZX Spectrum, Amigu i první PC. Ano, originalitou Erix rozhodně "netrpí", přesto zůstává i jednoduchý nápad arkádové hříčky natolik chytlavý, že vám to během pařby nebude vadit ani v nejmenším.

Dosud jsme si ale neřekli, v čem že ten ohraný, ale stále zábavný nápad spočívá. Ovládáme jakéhosi pavouka, který za sebou táhne své lano a může se pohybovat jen po přímkách a měnit směr v pravém úhlu. Jeho úkolem je v každé úrovni, která se skládá z jedné velké obrazovky mobilu či v tomto případě vašeho monitoru, Erix svými lany ohraničit určité procento prostoru, které se obarví jinou barvou a přejde pod vaši kontrolu. Většinou to bývá 75 - 80 procent, ovšem hodnoty se mohou různit.

Ovšem kdyby šlo jen o ohraničování, měli byste to až příliš jednoduché, pochopitelně, že je tu háček, který vám jistě způsobí nejednu vrásku na tváři: po obrazovce se způsobem "úhel dopadu = úhel odrazu" a "na začátku mi programátoři udali směr a já jedu a odrážím se daným pravidlem od všeho, co na obrazovce je, tedy nejdříve od jejích hran, později od lan položených hráčem" hýbou potvory, jejichž jediný kontakt s vámi znamená okamžitý exitus a návštěvu Manitoua ve Věčných lovištích. Problém je ten, že pokud máte zrovna rozdělané lano a nestihli jste ho ukončit dojetím k bezpečné zdi, znamená smrt i dotyk netvora pouze do tohoto lana, takže si musíte heroické výkony typu "ohraničím celou obrazovku najednou" velmi dobře rozmyslet a propočítat.

Celou náplní Erixe pak je ohraničování prostoru v po sobě jdoucích úrovních, kde se postupně zvyšuje rychlost a počet nepřátel, až vypotřebujete všechny životy, skončíte, zapíšete se do High score a můžete začít znovu. Není toho mnoho, a tak museli Albisofti ještě něco přidat, aby ospravedlnili nevšední a nebojím se říci příliš Erix velkou velikost hry, co se megabajtů týče. To se jim naštěstí celkem povedlo, byť Erix své mezery rozhodně má, ostatně posuďte sami:

Hra nabízí dva opravdu navýsost povedené grafické skiny, Sunrise, můj oblíbený laděný do žluta a přetechnizovaný modrý Cool Blue. Navíc se autoři zavázali k publikaci dalších skinů na domovských stránkách hry. Nejlepší by asi bylo uvedení nějakého uživatelského editoru, to bychom ale nejspíš chtěli moc.

Tak, jako je grafika pěkná, je hudba naprosto vynikající. Kytarové melodie ke hře opravdu skvěle pasují a doplňují atmosféru na jedničku.

Dá se říci, že Erix je jednoduchou hrou, která staví na jednoduchém, ale navýsost zábavném nápadu převzatém z Erikssonů, kteří jej zase převzali ze starších počítačových her. Na svou velikost nabízí trochu méně zábavy, než bychom asi čekali a zpracování také není úplně dech vyrážející, hratelnost je ovšem vysoce nadprůměrná a mohu vám zaručit, že u Erixe strávíte pěkných pár hodin.

Erix
Výrobce: Albisoft
Status: freeware
Systémové požadavky: Pentium, 16MB RAM
Platforma: Windows
Homepage: Erix
Klady:

Starý, ale stále skvělý princip a základní nápad, vynikající hudba, dva vkusné grafické skiny.

Zápory:

Na svou velikost toho hra mohla nabídnout víc...

Verdikt:

Skvělá předělávka a remake jednoho vynikajícího nápadu. Zábava zaručena!

Hodnocení: 76%
Download Plné hry.CZ (1,09 MB)
Echo (1,05 MB): 1

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek zaujal už lidí

Související články

Plné hry.CZ

Na můj vkus je sice jen jedna doprovodná melodie trochu málo a větší variabilita by dle mého názoru pro přístě nebyla na škodu, nicméně i přes tuto drobnost je Erix bezesporu jednou z mála předělávek hry původně určené pro mobilní telefony, které neskončily týden po svém vydání v koši, a které si určitě s oblibou zahrají nejen ti, kdo mají příležitost setkat se s ní na displeji svého pěnězožroutského elektronického miláčka. Kdo ví, třeba se teď Erix v podání Albisoftu stává průkopníkem v trendu "přelévání" jednoduchých, ale zajímavých nápadů výrobců a vývojářů aplikací mobilních telefonů do herním nadšencům zaslíbenějších osobních počítačů. Doufejme, že ano.
Michal Polesný


Související hry

Buřtík

Třetí hra od Albisoftu, kterou jsme vám přinesli minulý týden. Jde o jakýsi prequel již dříve recenzovaného 7th Heaven s anticharismatickým hlavním hrdinou Buřtem v čele, mnoha nepřáteli, pekelnou obtížností, slušným příbehem, opravdu humornými texty a dialogy a především návykovou hratelností, která si se 7th Heaven nezadá. Ostatně zkuste a uvidíte. Díky nám máte možnost.
Tomáš Krajča


7th Heaven

České hry samozřejmě uveřejňujeme na našich stránkách přednostně - jsme vlastenci, no ne? A když jsou ty české hry ještě k tomu kvalitní (a blázen byl by ten, kdo by o tom u sedmého nebe pochyboval), jsme jen a jen rádi. Mám tu čest představit vám produkt týmu ALBIsoft, který se směle může měřit s plošinovkovými velikány jako Mario nebo Sonic. Nevěříte? Pak si hru stáhněte, vyzkoušejte - a nikdy mě nebudete mít za lháře. 7th Heaven si to zaslouží.
Tomáš Krajča


Nukleární Karel

Freeware adventur je opravdu pomálu a když už se nějaká objeví, většinou se ani nedá hrát. Nukleární Karel je vedle Zlatého kalichu světlou výjimkou - a není divu, když je již sedmým dílem elitního českého týmu Albisoft, který publikuje pod křídly BonusWebu, od kterého je relativně štědře sponzorován. Ponořte se do víru skvělé zábavy, mnoha akčních meziher, parádního humoru a pomozte rytíři Karlovi přemoci strašlivého vědátora v piškvorkách.
Tomáš Krajča